Sobiva lapsevankri valik on personaalne otsus, mille langetamisel tuleb arvestada väga paljude erinevate kriteeriumidega. Üks nendest on kahtlemata sobivus Sinu kui lapsevanema elustiiliga, et saaksid koos lapsega võimalikult palju mugavalt ja turvaliselt koos liikuda, last oma tegevustesse kaasata. Igal juhul on oluline, et valitud lapsevanker ei saaks ühiste tegevuste planeerimisel takistuseks ega seaks täiendavaid piiranguid koos liikumisel.

Kui soovid koos vankris oleva lapsega jooksmas või rulluisutamas käia, siis on see väga oluline tingimus, millega sobiva lapsevankri otsinguil arvestada. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et kõik vankrid sobivad ka kiiremaks liikumiseks ja spordi tegemiseks, siis tegelikult see nii ei ole – eelkõige lapse turvalisusest lähtudes, kuid ka kasutusmugavust silmas pidades.

Usaldusväärne ja turvaline spordivanker on konstrueeritud suuremal kiirusel liikumisega kaasnevaid ohte arvestades ning seejärel ka vastavalt testitud. Väga üldiselt võib välja tuua viis universaalset põhiomadust, mis on kõikidel spordivankritel ühised:

  1. suured rattad – suurema läbimõõduga rattad tagavad parema veerevuse ning turvalisema takistuste ja aukude ületamise;
  2. kolm ratast – tagavad parema läbitavuse;
  3. pikem teljevahe – esi- ja tagarataste suurem vahe tagab parema stabiilsuse;
  4. 5-punkti turvavöö ja turvakaar – laps peab olema istumisosas kindlalt kinni ning kaitstud vankri võimaliku ümberminemise korral;
  5. käsipidur ja turvanöör – suuremal kiirusel peab olema tagatud võimalus vankri ohutuks peatamiseks. Turvanöör tagab, et näiteks kukkumise või komistamise korral ei veere vanker eemale, näiteks mäest alla .

Sport+ testi läbinud TFK PRO vanker võimaldab emal ja isal säilitada sportliku elustiili ning samal ajal lapse varakult oma tegevustesse turvaliselt kaasata.
Samal ajal on TFK valikus olemas ka kergemaks sportlikuks tegevuseks sobiv universaalne mono2 Sport vanker. Tfk mono2 Sport on suurepärane valik juhul, kui Sinu jaoks on oluline üldine kehaline aktiivsus (sörkimine, aktiivne kõndimine, jms), mitte suurtematel kiirustel sportimine.

Testid, testid, testid …

Aga kuna ainuüksi disain ega konkreetne detail ei taga automaatset turvalist toimivust reaalses kasutuses, on sertifitseerimisasutus TÜV välja töötanud sportimiseks sobivate lastevankrite testi (EK2/AK2.3 14-02:2014), mis seab järgmised konkreetsed kriteeriumid, millele turvaline lapsevanker vastama peab:

  • 15o kalde test – vanker ei lähe 15o kaldega mäel küljega seistes ümber
  • Lapse 5-punkti turvavöö kannatab kuni 250 njuutoni suurust koormust
  • Turvavöö peab vastu 36000 liikumistsüklile kiirusel 8 km/h
  • Käsipidur peab takistama vankril veerema hakkamist 5,7o kaldega mäel/laskumisel siis, kui sellest hoiab kinni 90 kg kaaluv rulluiskudel täiskasvanu
  • Kõik rattad on kindlalt vankri raami külge kinnitatud (s.t rataste kinnitus on turvaline)
  • Lapse seljatugi peab kaitsma lapse pead võimaliku kokkupõrke eest maapinna või muu kõrvalise esemega
  • Istumisosa on püsivalt ja kindlalt raami külge kinnitatud
  • Vankril on turvanöör, millega vanker on kinnitatud lükkaja külge

Kuid see ei ole veel kõik. TFK kui spordivankrite teerajaja ja arengu eestvedaja on koostöös TÜV Austriaga välja töötanud veelgi karmimate tingimustega Sport+ testi, et tagada laste maksimaalne turvalisus. Lisaks eelnevale täidavad Sport+ testi läbinud vankrid täiendavalt järgmised tingimused:

  • Turvavöö peab liikumistsüklitele vastu kiirusel 15 km/h
  • Pidurdamistest rulluiskudel kiirusel 15 km/h
  • Erinevad sõidudünaamika testid
  • Vankril peab olema tagarataste aktiivpidur (käsipidur) ning fikseeritud esiratas, mille otsejooksu (sirget liikumissuunda) on võimalik reguleerida

Seega, spordivankrite testimisel on keskseks lähtekohaks lapse turvalisus juhuks, kui midagi läheb kasutamise ajal valesti. Paraku suurematel kiirustel liikudes suureneb alati õnnetuste esinemise tõenäosus ning sellega on mõistlik arvestada.

Praktilised soovitused lapsevankriga jooksmisel ja rulluisutamisel

Siiski ei taga vaid sertifitseeritud lapsevanker lapse turvalisust spordi tegemise ajal – turvavarustust tuleb ka reaalselt kasutada ning lähtuda nö. tervest mõistusest. Siinkohal mõned kõige olulisemad pidepunktid, mida tuleb lapsevankriga sportimisel alati meeles pidada:

  1. Istumisosa seljatugi peab alati olema püstises istuvas asendis ning laps kindlalt turvavööga kinnitatud!
  2. Istumisosa turvakaar ja vankriraami küljes olev turvanöör on kasutamiseks – paigalda alati turvakaar ja pane turvanöör ümber oma randme!
  3. Lapsevanker ei ole abivahend rulluisutamise õppimiseks – rulluisuta lapsevankriga vaid siis, kui tunned end rulluiskudel kindlalt ning oskad iseseisvalt pidurdada!
  4. Vali teeoludele ning oma oskustele sobiv sõidukiirus!
  5. Väldi ekstreemseid ilmaolusid!
  6. Ära kasuta mitte kunagi sportimiseks vankrikorviga vankrit – laps on vankrikorvis lahtiselt (s.t. mitte turvavööga kinnitatud) ja kaitseta! Samuti suureneb ebatasasest teest või takistuste ületamisest tulenev põrutuste oht, mis võib kahjustada Sinu lapse tervist.
  7. Rulluisutamisel soovitame võimalusel panna lapsele pähe kiiver.

Hea spordivanker sobib ka igapäevaseks kasutamiseks

Kuigi esmapilgul tunduvad usaldusväärsele ja turvalisele spordivankrile seatud kriteeriumid väga spetsiifilised, on hästi läbimõeldud mudelid mugavalt kasutatavad ka igapäevases tavaolukorras – tänavapildis eristavad neid teistest vankritest vaid suurema läbimõõduga rattad. Teisisõnu, hea spordivanker sobib väga hästi ka rahulikeks jalutuskäikudeks või lapse koduhoovi magama panemiseks – vankriraamil saab kasutada täismõõdus vankrikorvi ja turvahälli, see on kaalult kerge ning kokkupanduna kompaktsete mõõtudega. Lisaks saab fikseeritud esiratta soovi korral pöörleva vastu vahetada, mis tagab väga hea manööverdatavuse juhuks, kui see vajalik on.

Seega, spordivanker ei ole lisaväljaminek, sest sobib suurepäraselt pere ainukeseks lapsevankriks, mis on koos lisavarustusega mugavalt kasutatav lapse sünnist alates. Vankriotsingutel ning otsuste tegemisel tuleb oma soovid ja ootused lihtsalt hästi läbi mõelda, rääkida müügikonsultantidega, erinevate mudelitega põhjalikult tutvuda ning teha enda jaoks parim valik.

Sport+ testi läbinud TFK PRO vanker võimaldab emal ja isal säilitada sportliku elustiili ning samal ajal lapse varakult oma tegevustesse turvaliselt kaasata.
Samal ajal on TFK valikus olemas ka kergemaks sportlikuks tegevuseks sobiv universaalne mono2 Sport vanker. Mono Sport on suurepärane valik juhul, kui Sinu jaoks on oluline üldine kehaline aktiivsus (sörkimine, aktiivne kõndimine, jms), mitte suurtematel kiirustel sportimine.

Tule tutvu TFK vankritega esindussalongis Peetri Keskuses, Küti tee 4, II korrusel, Peetris.